Перейти до основного вмісту

Горить зоря її поезія над краєм

Леся Українка... . Це ніжне й дзвінке ім'я належить до найвеличніших імен нашого народу.



 151 рік тому у Новограді-Волинському – 25 лютого (13-го за старим стилем) 1871 року – у шляхетній і освіченій родині Олени і Петра Косачів народилася дівчинка. Її назвали Ларисою, але вона візьме псевдонім «​Леся Українка» і стане одним із стовпів української культури. Батько Лесі (Лариси Косач) був правником, дійсним статським радником, маршалком Ковельського повіту. Мати (у дівоцтві Драгоманова) – відома письменниця і громадська діячка, яка взяла собі псевдонім – «​Олена Пчілка». Її брат, дядько Лесі Українки, Михайло Драгоманов – видатний український історик, філософ, дослідник мови, фольклорист, прихильник ідеї «європеїзму» України.







Лариса Косач була дуже обдарованою дитиною:

  • У 4 роки дівчинка навчилася читати (перша прочитана книжка «Розмова про земні сили» Михайла Комарова​),
  • у 5 – грала на роялі і почала самостійно писати листи своєму дядькові Михайлу Драгоманову;
  • у 6 років уже майстерно вишивала;
  • у 9 – склала перший вірш – «Надія»,
  • у 13 років – вперше опублікувала свої поезії, взявши псевдонім «Леся Українка»;
  • у 14 – видала першу свою поему «Русалка», а також два переклади повістей Гоголя;
  • у 19 років написала підручник «Стародавня історія східних народів»,
  • у 22 – за сприяння Івана Франка видала першу поетичну збірку «На крилах пісень».
  • Леся мала хист:

    • і до музики (брала уроки гри на фортепіано у дружини Миколи Лисенка Ольги О'Коннор);
    • і до вивчення іноземних мов (навчалася у приватних викладачів і вивчала мови самостійно).

    Найбільший вплив, на думку біографів, справив на Лесю Українку її дядько Михайло Драгоманов. Він багато спілкувався із нею, читав їй у дитинстві в оригіналі твори світової літератури, всіляко сприяв її розвиткові.

  • і до малювання (деякий час навчалася в художній школі Миколи Мурашка в Києві);

  • У формуванні особистості Лесі Українки безперечну роль відіграла її мати – Олена Пчілка, яка сама була обдарованою людиною, талановитою поеткою і «войовничою українофілкою». Однак, як зазначають біографи, зокрема і рідна сестра Лесі Українки – Ольга Косач-Кривинюк, у ставленні матері до доньки Лариси не було теплоти, у дитинстві вона недооцінювала її здібності, часом навіть применшувала їх, не бачила глибини Лесиної натури. Можливо, так склалося через те, що Леся мала заглиблену в себе, «потаємну вдачу», що контрастувала із веселим характером старшого сина Косачів – Михайла.

  • Спадок

    По собі Леся Українка залишила вражаючі поетичні поеми, прозові твори, понад 270 віршів, публіцистичні статті, а також неперевершені переклади світової класики.

    «Ще у 1889 році  в листі до брата Михайла Леся Українка виклала велику програму перекладів творів світової літератури українською мовою. В рамках цієї програми вона перекладала твори Гейне – «Ліричні співанки» (1890), поему «Атта Троль» (1893) та інші поезії. Серед її перекладів – гімни з «Рігведи» (1890), поезії Давнього Єгипту (1910), спроби перекладів творів Гомера, Данте, Шекспіра, Байрона»

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Голодомор 1932-33р. р. геноцид українського народу.

 В  четверту суботу листопада 2024 року, у третій рік розв’язаної Росією масштабної кровопролитної війни проти України, виповнюється 91 рік від організованого сталінським режимом Голодомору 1932–33 років. Цей штучний голод Україна та ще понад 30 країн світу визнають геноцидом. Сьогодні ввечері українці у своїх домівках в Україні та за її межами запалять свічки в пам’ять про убитих голодом. У бібліотеці спільно з народним домом проведено годину пам'яті "Голодомору 1932–33 років - Геноцид українського народ. Україна пам’ятає, світ визнає. Ми пам’ятаємо! Ми сильні! І переконані, що нація, яка вижила під час голодоморів, нездоланна і невмируща, бо український народ – гідний народ, що іменем козацької слави, Січових стрільців, УПА, Небесної сотні, ЗСУ зі зброєю в руках відстоює життя, прагне миру і світлого майбутнього. Ми незламні! Ми вистоїмо! Ми переможемо! ! Ми переможемо!

"Ти себе українкою звала"

 25 лютого — день народження Лесі Українки. 152 роки від дня народження письменниці, яка є однією з ключових постатей української культури та історії. Життя Лесі Українки – це подвиг митця, один з тих подвигів, які підносять людину в очах сучасників, роблять її відомою зіркою в очах нащадків. У бібліотеці діє книжкова виставка "Ти себе українкою звала" творчість Лесі Українки та її значення для всього українства складно переоцінити. Це особлива авторка, і не дарма серед книг у бібліотеці чільне місце займають твори Лесі Українки та твори про письменницю. До вашої уваги літературна світлиця "Поетична муза Лесі Українки" творчість Лесі Українки була зовсім іншою. Вона не була відірвана від реальності. Навпаки, її поетична думка зливалась з оточуючими реаліями, брала з них матеріал для розвитку свого натхнення. Для створення поетичних образів Лесі Українці не потрібна була допомога сновидінь. Це пояснюється активністю поетеси, її життєдієвістю. Все, що творилося в ї...

"Україна -територія Гідності та Свободи"

    Кожного року , 21 листопада, Україна відзначає День гідності та свободи 2024. Це свято присвячене річниці відразу двох знаменних подій в українській історії - Помаранчевої революції та Євромайдану. Українці довели свою відданість демократії та європейським цінностям. І продовжують відстоювати ідеали свободи під час повномасштабної війни. Користувачі бібліотеки с. Шпиколоси та народного дому згадали події 2013 року переглянувши тематичну виставку "Україна -територія Гідності та Свободи" Цьогоріч виповнюється 20 років Помаранчевої революції та 11років Євромайдану. Цього дня у 2004-му та у 2013 роках на Майдан Незалежності вийшли небайдужі громадяни. У листопаді 2004 р.,щоб захистити своє право на чесні вибори, а в 2013 р., щоб відстояти свою гідність та європейське майбутнє. Адже, було призупинено процес підготовки до підписання угоди про Асоціацію з ЄС. Трагічні події призвели до загибелі Героїв Небесної Сотні та початку вторгнення російських військ в Україну. Наші уч...